search:

Samochodowe lusterka - niezbędny element wyposażenia kazdego auta i motocykla.

Czasy, w których lusterko samochodowe było dodatkiem, za który trzeba było zapłacić lub niespotykanym rarytasem montowanym do najdroższych modeli, odeszły do lamusa. Trochę szkoda, gdyż samochody sprzed lat, bez lusterek lub z jednym po stronie kierowcy przypominają ciężkie życie kierowcy. Dziś jest całkiem inaczej. Każdy samochód posiada i posiadać musi pełnowymiarowe lusterko, które na zatłoczonych drogach często ratuje życie, a już na pewno uwalnia od wydawania setek złotych na blacharza.

Każdy wie, że im więcej widać w bocznym lusterku, tym bezpieczniej. Obecnie nawet w starszych autach można zamontować lusterka, które w znacznym stopniu poprawią pole widzenia. Każdy kierowca z dłuższym stażem zna podobny scenariusz: Chwila nieuwagi przy zmianie pasa, jedynie zerknięcie w lusterko i… (…) W najlepszym przypadku czekają nas klaksony i przekleństwa dobiegające ze strony kierującego, który o mały włos nie wjechałby w bagażnik naszego auta. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być tak zwane martwe pole w lusterku.Żadne tradycyjne lusterko samochodowe nie jest w stanie objąć całego obszaru obok samochodu i za nim. Część widoku przesłania sama sylwetka samochodu, inne obiekty natomiast odbijają się pod takim kątem, że nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć.

Kiedyś lusterka samochodowe nie były wymagane. Dziś jest inaczej. Samochody są wyposażone w dwa, pełnowymiarowe lusterka zewnętrzne oraz jedno lusterko wewnętrzne. Lusterka zewnętrzne to nie tylko kawałek płaskiego szkła, dzisiejsze lusterka to również skomplikowana technika. Oprócz tego, że rozróżniamy wiele odmian lusterek, to na dodatek cała konstrukcja lusterka może mieć wiele funkcji. Dziś niemal standardem w nowych samochodach nawet klasy średniej, jest elektryczna regulacja lusterek, podgrzewanie czy odszranianie. Ponadto wewnętrzne lusterko fotochromatyczne to świetny wybór dla osób dużo podróżujących nocą. Lusterka motocyklowe to również nowoczesna technika zapewniająca bezpieczeństwo kierowcom jednośladów.

pełnowymiarowe